Ako som už spomínal v predchádzajúcom článku, v médiách sa často dočítate alebo počujete o pravdepodobnosti príchodu krízy. Často je však myslená recesia. Ide o dva odlišné pojmy.
Recesia a kríza sú dve odlišné veci. To, že recesia je za dverami ešte neznamená že nastane kríza.
Ide o stav, keď ekonomika krajiny poklesne aspoň dva štvrťroky po sebe. Napríklad, v Nemecku v druhom štvrťroku 2019 poklesol HDP (hrubý domáci produkt). Ak opäť poklesne aj v 3 štvrťroku, nastane recesia. Eurozóna ako celok je zatiaľ mimo poklesov. Recesii sa z času na čas nevyhne žiadna ekonomika. Treba si uvedomiť, že každá recesia neprejde do krízy.
Spôsobuje ju rad významných a hlavne nečakaných udalostí, ktoré ovplyvňujú existenciu dôležitých inštitúcií, štátov a následne aj jednotlivcov. Počas krízy hrozí všetkým strata časti úspor krachmi a vyvlastnením. Hodnota všetkého, hlavne akcií firiem, významne klesá a prudko rastie nezamestnanosť.
CNBC zverejnila analýzu Citibank, ktorá porovnávala 20 signálov poklesu trhu v porovnaní s rokom 2000, kedy prišla technologická kríza a rok 2007, po ktorom nasledovala veľká kríza v roku 2008. V porovnaní s týmito rokmi, z 20 signálov sa dali zaškrtnúť len 4 z nich. Tri z nich len ako menej významné. Dáta ukazujú, že nejde o žiadnu bublinu. Podľa týchto ukazovateľov to na krízu nevyzerá.
Ani známy investor W.Buffet nedokáže ďalší vývoj predpokladať.
Pri kríze sa môže stať, že hodnota firiem začne klesať. Negatívne správy spôsobujú obavy, ľudia sa vyľakajú a začnú predávať akcie, fondy. Správy prinášajú informácie o klesajúcich akciových trhoch. Keď klesajú burzy, klesá hodnota firiem, ako je napríklad Coca-Cola, Facebook, Electrolux, Samsung a veľa ďalších. Keby ste vedeli, že v niektorom obchodnom centre je mega veľký výpredaj, do pár hodín by bolo po tovare. Všetko by sa vykúpilo. Paradoxne, na akciovom trhu sa to berie ako negatívum. Opak je však pravdou.
Počas poklesov si môžete nakúpiť najlepšie svetové firmy a ich budúce zisky so Zľavou; využijete negatívnu náladu vo svoj prospech tak, ako to robia skúsení investori. Vedeli ste, že niektoré firmy môžu počas krízy rásť?
Akciové indexy vyspelých trhov rástli za posledných 100 rokov, i napriek všetkým krízam viac ako 10% ročne. Avšak neinvestujeme do akcií preto, že im slepo veríme. Pri investíciách do akcií si kupujeme firmy. Preto ma zaujíma, ako sa firmám darí. A tým sa v 2 štvrťroku darilo. Americkým firmám, ktoré sú v indexoch najviac zastúpené sa darilo. Rástli im tržby (+4,4%) aj zisky (+2,8%). Viac sa vyrobilo aj predalo. V Európe rástli tržby (+2,8%), zisky však boli mierne nižšie (-2,7%). Preto sa do európskych akcií investuje oveľa menej.
Hodnota akcií sa vyjadruje aj ako násobok ročného zisku. Tá bola v roku 2008 až extrémnym 120 násobkom. To znamená, že hodnota akcie bola 120x vyššia ako ročný zisk danej firmy. Dnes je táto hodnota na úrovni 18, čo je primerané ocenenie hodnoty akcií. Veľké firmy sa zbavili dlhov. Napríklad, firma Apple má k dispozícii viac ako 200 mld.usd, fond Warren Buffeta má 120 mld.usd. Šesť najväčších firiem má k dispozícii 1bil.usd. Je predpoklad, že pri vyšších poklesoch by tieto firmy začali akcie kupovať. Kríza a väčší pokles akcií je totiž pre nich ako výhra Jackpotu. Čo sa však naozaj bude diať, to si nedovolím predpovedať. Pri pravidelnom alebo jednorázovom investovaní do akcií je najvhodnejšie investovať do indexových fondov, ktoré sú zamerané na svetové akcie.
Aj v oblasti investícií sa možno poistiť, ale určite nemyslím v komerčnej poisťovni. Poistenie investície= zlato. Jeho cena v čase rastúcej neistoty rastie. Centrálne banky ho využívajú ako rezervu. Za posledných viac ako 100 rokov bolo jeho zhodnotenie oveľa nižšie ako boli zhodnotené akcie.
Považuje sa skôr za bezpečný prístav v čase neistoty, však aj pri zlate treba počítať s výrazným kolísaním jeho ceny. (Zlato nie je investíciou, ale aj komoditou). Hodnota zlata zvykne pri poklesoch na akciových trhoch rásť. Podľa jednej štúdie je vhodné mať vo finančnom majetku približne 10% uložených v zlate. Tento pomer pomôže znížiť riziko a mierne zvýši výnos celkovej investície do akcií a dlhopisov. Zlato je možné nakúpiť od dôveryhodných spoločnosti vo fyzickej forme alebo formou indexového fondu, ktorý investuje do fyzického zlata. Takto vám odpadnú starosti s jeho úschovou.
Ak o investovaní len uvažujete, alebo hľadáte, ako svoje peniaze čo najlepšie zhodnotiť,venujte výberu vhodnej investície dostatok času.