Neprejde deň, týždeň, rok, kedy by sme sa nestretli s negatívnymi správami z domova alebo zo sveta. Na začiatku roku 2020 to bol hroziaci vojnový konflikt na Blízkom východe medzi USA a Iránom. Dnes je to hrozba koronavírusu, ktorý sa začína šíriť už aj v Európe.
Preto sa často stáva, že mnohí radšej neinvestujú. Hlavnou príčinou je strach.
Keď sa pozrieme späť do minulosti, nájdeme tam podobné negatívne situácie, napríklad: ničivé živelné pohromy, studená vojna, recesie, vojny vo Vietname alebo v Iraku, celosvetová energetická kríza, ničivé suchá, masívne štrajky, technologická kríza, krachy bánk, ropné krízy atď.
Viete, čo je na tom zaujímavé? I napriek všetkým neistotám a problémom, akciové trhy najvyspelejších trhov rastú v priemere 10%p.a. (ročne).
Konkrétne: za posiedných 91 rokov bolo na akciovom trhu mínusových rokov len 21, rokov, ktoré skončili v pluse, bolo až 70 .
I na tomto príklade vidno, že napriek negatívnym správam zo sveta je možné byť chránený a zároveň mať zaujímavo zhodnotené úspory.
Tieto negatívne správy alebo skúsenosti vyvolávajú aj vo vás obavy a s tým spojené otázky: čo ak prídem o svoje peniaze? Nechávate svoje financie radšej na účtoch a sporeniach, ktoré síce majú nulový úrok, ale aspoň máte pocit bezpečia?
Alebo ste ich na pobočke banky vložili s dôverou do fondov a teraz si v kútiku duše myslíte, čo ak to nevyjde a dostanem menej ako som vložil? Videli ste pekné grafy so zhodnotením aj viac ako 10% za rok, motivovalo vás to, vložili ste financie a čo ak nezarobíte?
Je pravdou, že ak chcete svoj finančný majetok zhodnotiť, alebo aspoň ochrániť pred infláciou, ktorá za posledný rok atakovala 3%, je potrebné vhodne investovať.
Ak patríte k tým, ktorí čakajú na vhodnú príležitosť a nechali svoje peniaze len tak na účte, pri vklade 50.000 eur ste za rok prišli, len kvôli inflácii, o 1500 eur.
Emócie sú najhorším radcom pri rozhodovaní ako, kedy a kde vložiť a investovať svoje finančné prostriedky. Pri rozhodovaní ako a kde investovať majú na emócie najväčší vplyv správy v médiách. Tie v honbe za čítanosťou sú ochotné zvoliť slová, ktoré bičujú vedome emócie, či už sú kladné, alebo záporné.
Chamtivosť nie je to isté ako prirodzená túžba kladne zhodnotiť svoje peniaze. Naopak, ani strach nie je to isté ako prirodzená obava, že môžem stratiť. Sú to sily, ktoré nás vedú k mylným rozhodnutiam. Aj preto som sa stretol s mnohými, ktorí o svoje financie pri investovaní prišli, alebo stratili.
Nešlo o to, žeby investovali v nesprávnom čase, ale investovali impulzívne, bez riadneho zhodnotenia všetkých za a proti a bez cieľa a vhodného plánu.
O emóciách najlepšie vypovedá tzv. investičná horská dráha. Investovanie podľa emócii sa rovná neúspech. Investovanie podľa systému je vždy úspešné.
Investujte systematicky. Plánujte a rozkladajte svoje finančné prostriedky do viacerých produktov. Dnes je na Slovenku k dispozícii niekoľko vysokokvalitných fondov, ktoré vám umožňujú naplno využiť takéto možnosti.
Naviac, ak máte k dispozícii skúseného poradcu, ktorý vám nielen poradí s výberom, ale aj pomôže vyvarovať sa negatívnych emócií a poskytne jasný plán, ako minimalizovať riziká a ako reagovať pri rôznych príležitostiach. Odmenou vám bude istota z predvídateľného, stabilita celej investície a dlhodobo rastúca hodnota vášho finančného majetku.