Zažívame núdzové stavy, pandémie, počujeme o vojnových konfliktoch, politických krízach, živelných pohromách a podobne.
Počas rokov, kedy investujeme, alebo si tvoríme rentu, zažijeme toho ešte veľa. Môže sa stať čokoľvek.
Preto je veľmi dôležité, zamýšľať sa, ako investovať čo najbezpečnejšie. Investovanie nie je žiadna lotéria. Ide o premyslený spôsob, ako zhodnotiť a ochrániť svoj majetok.
Mnohí ľudia si kladú otázku, ako investovať v časoch, kedy sa na trhoch nedarí, akciové trhy klesajú a ekonomiky sa rútia do kríz.
Ak pri investovaní hľadáme cestu, ktorá je najbezpečnejšia, zvyšujeme si šance, aby sme dosiahli svoje ciele. Aj k rente, ktorú chceme dostať.
Počas investovania sa stretneme s niekoľkými rizikami. Pozrime sa, ako sa na ne vhodne pripraviť.
Pre investora ide o skryté riziko, málokto si ho uvedomuje, ale o to je nebezpečnejšie. Aké boli ceny potravín pred 15 alebo pred 20 rokmi? Ak sme si vtedy nechali peniaze len na bežnom účte, dnes si za tie isté peniazekúpime oveľa menej ako v minulosti.
Napríklad, koľko stálo denné menu v reštaurácii vtedy a koľko stojí dnes?
Ciele, ako napríklad rentu si plánujte v súčasných cenách
Všetky ciele odporúčam plánovať v reálnych cenách, t.j. má byť v nich započítaná aj očakávaná inflácia.
Ak by ste si v roku 2005 plánovali rentu 1000 eur mesačne, dnes by ste ju mali mať vo výške 1393 eur (po zohľadnení inflácie). Rovnako, ak si rentu plánujete dnes, počítajte s navýšením o infláciu.
Pri plánovaní investície počítajte s tým, koľko by ste v budúcnosti potrebovali v súčasných cenách. Potom hľadajte investície, ktoré vám dokážu investíciu zhodnotiť nad infláciu, ideálne aspoň o 6% nad ňou.
Ak je inflácia 3%, zhodnotenie by malo byť 9% ročne.
Uvediem príklad, ako sa emócie najčastejšie prejavujú počas investovania. Navštívite banku, a poradca vám na grafe ukáže, ako ich fond výborne narástol za posledné 2-3 roky. Výnos, ktorý človek vidí, ho zláka a on rád, s túžbou zarobiť, investuje. Lenže o pár mesiacov príde kríza a fond klesne, napríklad o 15%. Novinové titulky nedávajú veľkú šancu, žeby sa situácia mala zlepšiť.
Človek „pre istotu“ ide do banky a investíciu odpredá. Domnieva sa, že radšej stratí, akoby mal prísť o peniaze.
Toto je typický príklad emocionálneho nákupu a predaja investície. Emócie sú teda nepriateľom každého investora.
Uvediem ďalší príklad. Noviny priniesli veľkými titulkami skvelú príležitosť investovať do striebra, pretože jeho cena narástla z 15 na 29. Ak ste skvelú príležitosť využili, o pár dní bola vaša investícia v mínuse viac ako 20%.
Správy v médiách nie sú rozumným radcom, do čoho investovať. Podobne to bolo aj v roku 2017 s Bitcoinom. Výsledok asi poznáte. Vtedy stál skoro 20.000 a teraz je jeho hodnota úplne niekde inde. Vyzeralo to ako skvelá príležitosť.
Mnoho ľudí investuje do produktu na začiatku tzv.emocionálnej fázy, a potom sledujú, ako klesá čoraz viac.
Keď sa darí, titulky v novinách sú pozitívne a dobre sa investuje. Keď sa situácia zmení, čítame, ako miliardári prišli o miliardy a zrútil sa akciový trh, či skrachovala nejaká známa firma. A práve vtedy to mnohí vzdajú: chcú pokoj a kľud a svoju investíciu so stratou predajú. Myslia si, že je lepšie prísť o niečo ako o všetko.
Pre skúseného investora ide, naopak, najlepší čas na investovanie. V marci 2020 akciové trhy klesli približne o 40%. Ak firmy stoja o polovicu menej, je to rovnaké ako s každým iným výpredajom, ktoré máme vo všeobecnosti radi. Avšak pri investovaní to často nevidíme.
Ak neinvestujete vplyvom emócií, ste na dobrej ceste.
Neinvestujte do toho, čo je len populárne a nepredávajte rýchlo, ak niečo klesne. Ľudia majú pocit, že niečo je bezpečnejšie, ak to rastie a nebezpečnejšie, ak klesá. Je to však presne naopak.
Nemyslím športku alebo tipovanie výsledku zápasu, ale snahu tipnúť si, napríklad, fondy, ktoré by mohli prosperovať. Alebo skúsim kryptomeny a uvidím.
Realita je taká, že väčšina ľudí výsledok neodhadne. Riešením a rozumnou odpoveďou, ako sa vyvarovať stratám, je mať plán a diverzifikovať (rozložiť investície medzi viacero vhodných možností).
Nespoliehajte sa na jednu možnosť
Investovať sa oplatí dlhodobo, aj keď budúce roky sú veľkou neznámou.
Istý dlhoročný skúsený investor povedal, že riziko je to, že zažijeme niečo, čo tu ešte nebolo a nedokážeme si to predstaviť.
Nevieme, čo sa stane. A na to sa treba pripraviť.
Ako sa to pripraviť
Na niektoré situácie sa možno pripraviť. Napríklad, ak ceny fondov klesnú o určitý počet percent, mám plán, čo urobím.
So svojimi klientami vieme, čo urobíme s peniazmi, ak ceny na akciových trhoch klesnú o 10%, 20%, 30%, alebo aj o 40 a viac %.
Všetko je dopredu premyslené a nastavené tak, aby to bolo možnérealizovať. Takto nastavená investícia neskôr nezastihne nikoho nepripraveného. Takto sa pripravíte na prípadné poklesy.
Ďalej je potrebné počítať s rôznymi situáciami, ktoré majú vplyv na ekonomiku a tým aj na investície.
Ide o rôzne zmeny na menovom trhu, raz sa posilňuje euro voči doláru, inokedy v krízach rastie dolár. Preto sa nikdy nespoliehajme len na jednu menu. Pri investovaní sledujte, v akej mene je fond, do ktorého investujete. Niekedy je lepší fond v eurách, inokedy v usd.
Oplatí sa zamerať a investovať po celom svete. Tak, ako to urobila Nobelova nadácia pred viac ako 70-timi rokmi. Neinvestovala konzervatívne len vo Švédsku, ale prostredníctvom investícii po celom svete. To ochránilo jej majetok a za ten čas sa viac ako strojnásobil.
Keby bola investícia len v jednej krajine, alebo v akcii, prípadne v dlhopise jednej firmy a tá by mala problémy, ten problém by mala aj daná investícia a hrozila by nielen čiastočná, ale aj úplná strata.
Zvládne moja investícia nečakané udalosti?
Čierna labuť
To, že uvidíte čiernu labuť, je málo pravdepodobné. Ale čo ak?
Čierna labuť predstavuje udalosť, ktorá je nečakaná a nevedeli sme si ju predstaviť. Asi podobne ako koronakrízu. Ak ste investovali do oblasti, ktoré kríza zasiahla, je zasiahnutá aj vaša investícia.
Majetok je ako torta, ktorú nakrájate na viac kúskov. Jeden kúsok predstavuje akcie, druhý dlhopisy, tretí meny, štvrtý správcov a podobne. Podľa toho, ako je rozdelená, možno určiť, či to je bezpečné a s čím môžete v budúcnosti počítať.
Diverzifikácia spolu so systémom ako investovať je dôležitou súčasťouako narábať so svojimi peniazmi.
Pri investovaní používam systém, ktorý vyberá také investície, ktoré sa vyhnú rizikám, o ktorých tušíme, že môžu nastať.
Dôležité je vybrať si veľkých správcov, ideálne z top 20 najväčších správcovských spoločností na svete.
Výhodou takej investície je ekonomická sila, ktorú malí správcovia nemajú. Veľkí správcovia majú viac zdrojov a zväčša nižšie náklady, čo sa prejavuje aj na kvalite fondov, ktoré spravujú.
Vyberajte si veľké fondy.
Nedávno som v jednom fóre videl otázku od človeka, ktorý pred 14 rokmi investoval do fondu a teraz sa nevie dostať ku svojim peniazom. Aj to sa stáva, ak niekto investuje do malých fondov, a nevie, že vo fonde môžu byť aktíva, ktoré je problém oceniť.
Keď investujete do veľkého fondu, ten je zväčša dôležitý pre správcu a viac dbá na jeho kvalitu, pretože mu generuje profit.
Keď ide o malý fond od malého správcu, alebo malý fond od veľkého správcu, tak riešenie problému nie je prioritou. Ak nemá výkonnosť, zlúči sa s iným fondom. Alebo ak nezíska dostatočný objem investovaných prostriedkov, zanikne.
Toto je bežné fungovanie a treba na to pri výbere myslieť.
Do akých krajín investovať?
Oplatí sa zamerať na investície v USA, Európe, Rusku, Číne a podobne?
Treba premýšľať o tom, aké riziká môžu v produkte v danom regióne nastať a ako sa im vyhnúť. Pretože ak sa niekto zameria na čínskeakcie a príde problém, ako sa bude riešiť? Aj preto je dobré zamerať sa na fondy, ktoré investujú vo vyspelých trhoch, kde je vyšší dôraz na ochranu vlastníctva.
Tip: Pozrite sa, KDE investovať čo najbezpečnejšie.
Vždy premýšľame o rizikách, pretože investície bez rizík neexistujú. Výhodou je to, že je možné vyhnúť sa im.
Keď viete, do čoho investujete, viete, ako sa investícia môže vyvýjať, vyhýbate sa emocionálnym rozhodnutiam a plánujete tak, aby ste sa vyhli znehodnoteniu infláciou, rozumne diverzifikujete a máte systém na výber produktov. V takýchto prípadoch prestáva byť investovanie zložité.