Investície mojich klientov sú v zisku. Takto sa pripravíte na možnú krízu.

ako sa pripraviť na krízu v investovaní

Vedeli ste, že viac ako 50% menších firiem v Európe očakáva, ak im nenarastie obrat, tak v roku 2021 zbankrotuje?

To je realita dnešných dní, ktorá sa prejaví nielen na investíciách, ale aj v bežnom živote miliónov ľudí.

Aj známe firmy u nás a u českých susedov požiadali o ochranu pred veriteľmi, napríklad, aj známa cestovná kancelária Firotour, aj predajca odevov Blažek a pod.

Čakajú nás náročné mesiace, kedy uvidíme, že následky opatrení proti novému koronavírusu budú mať horšie následky ako vírus samotný.

V každej krajine sa snažia vysporiadať s následkami ekonomických problémov. Niekomu sa to podarí lepšie, iným horšie. Dnes je preto oveľa dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým, sledovať jednotlivé regióny pozornejšie. Aj z tohoto dôvodu som upozorňoval hneď na jar, že neodporúčam investovať do fondov zameraných na Európu, rozvíjajúce sa trhy a malé spoločnosti. Mnohí klienti však tieto investície majú, aj keď nie sú pre nich vhodné.

Viac som odporúčal investovať do fondov zameraných na vyspelé trhy, ako napr. USA. Vidno to aj na grafoch, kde americké akcie dosiahli tento rok nové maximá, ale európske akcie výrazne zaostávali. Nie je to náhoda.

Spojené štáty reagovali na krízu oveľa pružnejšie ako Európa. Tá skôr rieši veci pomaly alebo vôbec. Tiež sledujeme fenomén, kedy veľkí hráči/veľké firmy vytláčajú menšie. Ak firma nie je flexibilná, nemusí to prežiť. Istý môj známy hovorí: „Blahoslavení flexibilní, lebo im sa bude dariť“.

Investovanie je jednoduché, ale nie ľahké.

Okrem znalostí a porozumeniu súvislosti je dobré mať aj skúsenosti.  Treba na to ísť systematicky pri plánovaní investície, výbere produktov vhodných na investovanie, ale mať aj predstavu, ako reagovať, keď nastanú krízy.

Je správne pripraviť sa na to, čo môže nastať.

Ako investovať a vytvoriť si rentu.
Pasívny príjem.

Investície mojich klientov sú v zisku.

I napriek náročnému roku má väčšina mojich klientov kladné zhodnotenie. Investície vyberáme s predvídateľným výnosom, v najvyššej možnej kvalite a počas roka túto kvalitu sledujeme.

Reagujeme na zmeny, ktoré by mohli mať vplyv na investíciu tak, aby bola chránená. Keď nie je klient na investovanie sám, oveľa ľahšie sa vysporiada s emóciami, ktoré môžu viesť ku nesprávnym rozhodnutiam. Moji klienti dostávajú kvalitné informácie, pretože bez nich sa nemožno kvalitne rozhodnúť.

Prikladám aj niekoľko účtov a ich aktuálne zhodnotenie za posledný rok, ktoré si môžete pozrieť na týchto odkazoch:

Príklady účtov pravidelných investícií>>>

Príklady účtov jednorázových investícií>>>

Sú trhy na maximách a oplatí sa začať investovať?

Platí príslovie: Investujte do akcií vždy, keď máte peniaze. Aj vtedy, keď sú na vrcholoch, lenže vtedy menej. Investujte prostredníctvom kvalitných fondov. Aby ste sa vyhli sklamaniam, alebo nesprávnym rozhodnutiam, prečítajte si aj tieto články: Ako a kde investovať .

Existuje niekoľko spôsobov, ako posúdiť, či sa do akciového trhu oplatí investovať. Jedným z nich je hodnotenie agentúry morningstar, ktorá stanovuje tzv.férovú cenu trhu. Tá je aktuálne v októbri 2020 len mierne nad touto hodnotou. 

Zdroj: Morningstar.com

Okrem tejto hodnoty sa oplatí sledovať aj pomer trhových cien akcií a očakávaného zisku firiem v danom indexe. Ide o ukazovateľ s názvom forward P/E. (price/earnings ratio).

 Tento ukazovateľ aktuálne hovorí o tom, že akciový trh nie je najlacnejší, ale ešte nie prehnane drahý. Veď si to spočítajte sami. Ak si nevyberiete akciový trh, koľko zarobia vaše peniaze inde? Väčšinou menej, veď, napríklad, také kvalitnejšie dlhopisy majú dokonca záporné výnosy.

TIP: Prečítajte si Ako investovať čo najbezpečnejšie?Kde investovať čo najbezpečnejšie?

Tieto ukazovatele nehovoria o tom, či budú trhy ešte rásť, alebo klesať, ale poskytujú základný pohľad na aktuálnu situáciu a môžu byť nápomocné pri výbere a načasovaní začiatku investovania v prípade, ak chcete investovať jednorázovo. 

Úspech v investovaní je o trpezlivosti, nie o hazarde. Preto je dôležité vyhnúť sa obchodovaniu forexu, alebo ponukám akciových investícií od neznámych ľudí, ktorí zvyknú aktívne ponúkať telefonicky. Investíciu odporúčam postaviť aspoň na štyroch pilieroch.

Mala by byť prehľadnázrozumiteľná s možnosťou ju vylepšovať tak, aby dosiahla požadované zhodnotenie

Majte svoju investíciu pod kontrolou a ak chcete pomôcť s jej plánovaním, prípravou a starostlivosťou, požiadajte o nezáväznú konzultáciu. 

>>> Chcem nezáväznú konzultáciu >>>