Super názov článku, však? Môže sa to stať v skutočnosti? Alebo stáva sa to v reálnom živote? Asi nie! Možno len v Mlynskej doline v Bratislave.
Pre čitateľov, ktorí nepoznajú túto zvieraciu terminológiu, medveď predstavuje klesajúce trhy na Wall Street, býk značí rast a čierna labuť priniesla nejakú neočakávanú udalosť na trhy, napr. Covid-19. To znamená, že po fáze rastúceho býčieho trhu priletí čierna labuť a donesie na svojich čiernych krídlach udalosť, ktorá zmení rastúci trh na klesajúci. Keď sa zrazí býk s vtákom, určite príde medveď a zožerie zvyšky.
Ok, dosť bolo ZOO a presuňme sa do Číny. Čínska kultúra má viac ako 4 000 rokov a na vyjadrenie slova kríza má slovo, ktoré sa skladá z dvoch znakov. Prvý znak znamená nebezpečenstvo, druhý príležitosť.
Nebezpečenstvo pri investovaní možno eliminovať tým, že rozložím riziko v čase a do rôznych typov aktív, najlepšie do hmotných aktív, ako sú: akcie, akciové fondy, cenné kovy a iné. A príležitosť treba využiť.
Ak sa pozrieme na poslednú krízu z r.2008, už od marca 2009 sa trhy rozbehli a začali rásť. Za rok a pol boli trhy vyššie, ako boli v roku 2008, pred krízou. Stačí len poznať históriu a zariadiť sa podľa toho.
Od Číny sa môžeme poučiť aj v tejto situácii.
Podľa bleskového prieskumu spoločnosti Fidelity International, nakoľko Čína bola zasiahnutá vírusom ako prvá, vyzerá to logicky, že sa zotaví najrýchlejšie. Zdá sa, že rozhodnutie čínskych úradov prijať prísne cestovné obmedzenia v postihnutých oblastiach relatívne rýchlo, po prepuknutí nákazy, zaistilo, že krajina bude čeliť šokom v systéme, ale zotaví sa relatívne rýchlo a celkovo s menším dopadom na príjmy, ak teda nezaznamenáme druhú vlnu vírusu.
>>> Príručka: Ako zarábať na indexových fondoch >>>
Jednou z oblastí trhu, kde sa zdá, že vírusový šok zvládajú lepšie ako ostatní, je technologický sektor. Analitici Fidelity tiež očakávajú, že tu bude dopad na zisky v dôsledku prepuknutia vírusu menší ako v iných sektoroch.
Technologický sektor má viac zdrojov príjmu, ktoré zmiernia obavy o likviditu.
Niektoré sektory, ako sú videohry a nástroje pre prácu na diaľku, zaznamenajú rozvoj tým, ako jednotlivé štáty obmedzia cestovanie a zhromažďovanie ľudí. Technologické spoločnosti patria k tým najpripravenejším na to, keby sa situácia ešte zhoršila. U nich už teraz existuje fenomén práce na diaľku.
Jedným z aktív, ktoré by mohlo tvoriť časť portfólia, sú cenné kovy.
Zlato by sme mohli považovať za poistku. Avšak z poistenia neočakávame pravidelnú návratnosť. Za poistenie sme ochotní dokonca platiť a zároveň dúfať, že k jeho plneniu nikdy nedôjde. A za zlato netreba platiť mesačné, ani ročné poistné!
Cena zlata, navzdory eskalácii krízy okolo koronavírusu, zmazala počiatočné zisky a klesalo. Zlato vykázalo nedávno najväčší týždenný prepad za viac ako posledných tridsať rokov. Následne začala cena zlata opäť výrazne rásť. Trh so zlatom sa teraz zmieta medzi dopytom po bezpečných investíciách na jednej strane, a snahe investorov získať hotovosť na pokrytie strát z iných trhov. Tento prepad ceny zlata bol najväčší od roku 1983.
Centrálne banky po celom svete sa snažia podniknúť kroky, aby obmedzili dopad šírenia ochorenia spôsobeného koronavírusom na ekonomiku.
Americká centrálna banka (FED) výrazne znížila úroky a sľúbila nákupy dlhopisov. Ako uviedla Saxo Bank, odpoveď zlata na zníženie úrokov je zatiaľ tlmená a v strednodobom a dlhodobom výhľade by rozhodnutie FEDu mohlo cenu zlata podporiť.
Práve punc zlata je dôvodom jeho vysokej volatility. A tá prichádza predovšetkým v obdobiach, v ktorých nás to k zlatu najviac priťahuje. V období paniky. Presne tak, ako sa to stalo v roku 2008, po krachu Bear Sterns. Zlato v tom čase stratilo 25% zo svojej hodnoty, v priebehu niekoľkých dní.
K novým vrcholom sa následne dostalo až o niekoľko mesiacov neskôr. Trh sa následne prepadol do hystérie, tlačiac cenu zlata k historickým maximám, z obáv pred tlačením nových peňazí, otvárajúc dvere inflácii.
Namiesto inflácie došlo k následnému výpredaju tohto kovu. Situácie so zlatom sledujeme pravidelne.
Každá panika prináša jeho silný rast a s tým i jeho náhle a mohutné korekcie.
Pri pravidelnom investovaní do otvorených podielových fondov od kvalitných správcovských spoločností alebo ETF stačí dodržať zopár pravidiel.
· Stanoviť si investičný horizont.
· Vybrať si kvalitné fondy alebo ETF – nižšie poplatky.
· Začať pravidelne investovať.
· V čase poklesov na trhoch, ktoré môžu trvať mesiaca, dva až 12 (priemerne).
Každý pokles vystriedal veľmi slušný rast 39% až 303%.
Buďte pripravení a pri poklesoch doinvestujte. Žiaden väčší pokles nemení atraktivitu investovania do kvalitných akciových indexov. Ak ste v minulosti investovali a dodržali horizont aspoň 15 rokov, vždy sa vám investície slušne zhodnotili.
Pri poklesoch máte možnosť kúpiť najkvalitnejšie firmy sveta za „akciovú cenu“, teda lacno. Ak investujete pravidelne, pri poklese nakúpite viac akcií, čo sa neskôr, po zotavení, prejaví rýchlejším nárastom hodnoty celej investície.
· Držte sa plánu, pri poklesoch pravidelne nakupujte a budete tak pri dlhodobom investovaní úspešní.