Pokiaľ ide o investície, toto leto vôbec nie je poznačené uhorkovou sezónou.
Isto ste si všimli, že v správach sa predbiehajú, kto napíše o prichádzajúcej kríze viac podrobností a ako to začína byť ekonomicky horšie aj v Nemecku; a aj pokles rastu hrubého domáceho produktu na Slovensku nenaznačuje nič dobré. Vôbec sa tomu nečudujem, veď nikdy v histórii netrvali dobré časy večne. Ekonomika sa vždy hýbala v cykloch: raz hore, raz dolu. Aj v bežnom živote to podobne chodí. Prichádzajú problémy, riešia sa, chvíľu je dobre a potom znova a znova. Rovnako to funguje aj v ekonomike. Recesie, to je poklesy hospodárskych rastov, sa opakujú. Prichádzajú a odchádzajú.
Ak sa zhorší či zlepší ekonomika, vždy to má vplyv na každého z nás. Keď sa darí, rastie zamestnanosť, mzdy, zisky firiem, pôžičky sú dostupnejšie, rastie hodnota akcií na burze. Aj naopak: ak sa nedarí, ľudia menej kupujú, firmy majú menší zisk, rastie nezamestnanosť a hodnota akcií firiem klesá. Súčasne môžu nastať nečakané situácie, ktoré všetko zmenia; nazývame ich „čiernou labuťou“.
Americký prezident Donald Trump nečakane vyhlásil Číne nové clá na dovoz ich výrobkov do USA. Čína zas oslabila svoju menu, hovorí sa, že „manipulovala“, aby jej výrobky boli lacnejšie a ona tak mohla viac vyrábať a predávať. Tiež zastavila dovoz poľnohospodárskych výrobkov z USA, čo robí veľké problémy americkým farmárom, ktorí kvôli tomu môžu začať krachovať.
Centrálne banky sveta znížili úrokové sadzby. Konkrétne znížil úroky americký FED, centrálna banka na Novom Zélande a chystá sa Austrália.
Európska centrálna banka už nemá moc čo znižovať, nakoľko v Európe sú záporné úroky (ECB drží depozitnú sadzbu na mínus 0,4 percenta). To znamená, že banky za uloženie peňazí v ECB platia. Dáni sú o krok vpred, dokonca, keď tam chcete dostať hypotéku, neplatíte úroky, ale banka platí vám. Dánska banka Nordea Bank, prvýkrát v histórii, ponúkla hypotéku s 20-ročnou fixáciou s nulovým úrokom. Iná dánska banka Jyske Bank ponúkla hypotéku s 10-ročnou fixáciou, dokonca za mínus 0,5 percenta. V takomto prípade by klient vrátil banke nižšiu sumu, ako si požičal.
Už sa dokonca verejne diskutuje o tom, ako v prípade krízy dať mínusové úroky aj na vklady. Nežartujem. Takúto úvahu začiatku roka zverejnil aj Medzinárodný menový fond. Spoplatnenie vkladov premietla do praxe Švajčiarska banka UBS, ktorá „zdaňuje“ ročnou sadzbou 0,6 percenta klientom s vyššími vkladmi.
13.8.2019 zverejnila Národná banka Slovenska infláciu za predchádzajúci rok. Zrýchlenie prekvapilo, nakoľko inflácia bola 2,9%. Málo sa o tom píše, avšak vklady na Slovensku boli takto skryto „zdanené“ a doslova sa vyparila viac ako 1 mld eur. Na účte vidíte stále rovnaké číslo a možno ste dostali aj pár eurorový úrok. Ak ste nemali zhodnotenie viac ako 2,9%, prerobili ste. Hodnota vkladu, napríklad10.000 eur, klesla o 290 eur. Dnes si za rovnakú sumu kúpite menej ako pred rokom.
O peniaze je potrebné starať sa, inak prídete o ich hodnotu. Je potrebné nájsť si na ne čas, rovnako ako na iné dôležité veci. Tento čas sa vám vráti v podobe rastu hodnoty majetku.