Takmer vždy, na prelome rokov prichádzjú rôzne správy a predpovede o tom, čo nás môže v ďalšom roku prekvapiť a ako sa budú rôzne investície vyvýjať. Mnoho prognostikov hovorí: Zažijeme krach, aký sme ešte nezažili a akcie pôjdu o desiatky percent nadol. Vďaka množstvu negatívnych správ je mnoho ľudí voči akciovým trhom skeptických a čakajú hlbšie poklesy.
Naozaj padnú svetové akciové trhy o desiatky percent, alebo zlato vystrelí na 3000 usd za uncu? Zvlášť v neistom prostredí vzniká na trhu mnoho názorov. Často protichodných. Rôzne investičné domy zamestnávajú rozličných analytikov, ktorí sa venujú prieskumu trhu a toho, čo sa bude diať. Jeden z nich dospeje k jednému a iný ku opačnému názoru. Ich analýzy môžu byť vynikajúcim zdrojom informácií, ale je potrebné pristupovať k nim opatrne.
S takýmito predpoveďami sa budeme stretávať stále. Exitujú mnohí, ktorí sa živia predpovedaním krachov. Jednému to výyde, inému nie. Väčšinou sa však tieto predpovede nenaplnia. I napriek tomu je dobré byť vždy pripravený aj na väčšie poklesy a mať plán, čo v tom čase robiť.
Aj pred desiatimi rokmi existovali predpovede, že trh sa nachádza pred pádom. Známy investor Jeremy Grantham, nazývaný aj odborníkom na bubliny, uviedol, že sa blíži veľký prepad akciových trhov. To samozrejme nie je nikdy vylúčené. Grantham predpovedá bubliny dlhodobo a jeho odhady nie sú dokonalé. V roku 2011 (v tom čase bol americký akciový index SP500 na úrovni 1200 usd) robil predpoveď na najbližších 10 rokov. Predpovedal pokles ku 800 usd, dlhoročnú stagnáciu a v roku 2021 rast na 1100 usd. Nachádzame sa na trojnásobku pôvodnej hodnoty. Kto by sa riadil týmito predpoveďami a neinvestoval by, prišiel by o veľmi zaujímavé výnosy.
Namiesto sledovania týchto predpovedí, očakávaní toho, čo sa stane o týždeň, pozajtra alebo o mesiac, je lepšie nájsť si niekoho, kto má nadhľad a nerieši to, čo bude zajtra. Odporúčam neinvestovať na základe toho, čo sa hovorí, treba byť pripravení na viacero možností ďalšieho vývoja, vrátane väčších poklesov. Riešením je mať plán a osvedčenú stratégiu, počítať a vedieť, čo robiť v prípade, že akcie budú rásť alebo klesať. Na trhoch neexistuje nič podobné ako “normálne prostredie”. Časovanie trhov nie je dlhodobo vhodná stratégia. Pomôže vám to nepodliehať emóciám, ktoré často vedú ku nesprávnym investičným rozhodnutiam.
Nehádame, pretože vždy môže prísť niečo neočakávané. Napriek problémom sú, napríklad, americké akcie dobre ocenené. Trhy, i napriek častému kolísaniu, dlhodobo rastú. Ak akcie klesajú, tie lacnejšie kvalitné akciové indexy v prípade potreby dokúpime. Na akcie sa dívame dlhodobo, pretože tie sú ťahané ziskami firiem. Najvyššie očakávania rastu ziskov do budúcnosti majú americké akcie.
Nespoliehame sa len na investície do rastových akciových indexov. Ale, napríklad, aj do dividendových akcií. Dividendové akcie prinášajú pravidelné dividendy. Prevažne nebývajú počas kríz až tak zasiahnuté, pretože ide o silné firmy, ktorým schopnosť vyplácať dividendy znižuje kolísavosť cien ich akcií. Najstabilnejšími sú tzv.dividendoví aristokrati. To sú firmy, ktoré za posledných 25 rokov nielen dividendu vyplácali, ale aj zvyšovali. Aj týmto firmám sa môže stať, že v prípade nepriaznivých okolností môžu zastaviť vyplácanie dividend. Napríklad, počas finančnej krízy v roku 2008, mnoho bánk bolo prinútených znížiť alebo pozastaviť vyplácanie dividend.
Akonáhle firma vo fonde nie je schopná dividendu vyplácať, index ju vyradí. V roku 2009 bolo z indexu vyradených 8 firiem, v roku 2010 až 10 firiem a v roku 2021 6 firiem. V indexe tak zostávajú len tie spoločnosti, ktoré naďalej dividendy pravidelne vyplácajú. Na druhej strane treba spomenúť aj to, že v prípade rastov trhov, dividendové akcie rastú pomalšie. Portfólio zložené aj s dividendovými akciami má tak potenciál stále prinášať pravidelný výnos. To pri investovaní prináša určitú psychickú pohodu.