Vírus útočí na investície. Takto to viete využiť.

covid a investovanie

Finančné trhy majú za sebou rušný týždeň. Akcie klesli celkovo o 14% zo svojich tohtoročných maxím a sú na podobných cenách ako v októbri 2019. Médiá hovoria o najhoršom týždni od krízy v roku 2008. Panika v súvislosti s koronavírusom môže mať vätší dopad ako samotná choroba. 

Moji klienti využívajú poklesy na prikupovanie, a to hlavne amerických  a svetových akciových ETF.

Po prekročení hranice -10%, finančné trhy zažívajú tzv. korekciu a  otvárajú sa dvere pre nákupy nových investícií so zľavou. To je výborná správa pre každého dlhodobého investora! Korekcia a krízy totiž vždy postupne skončia a vaše investície opäť narastú – to je istota.

Podarí sa aj vám využiť túto príležitosť a výhodne investovať?

Ak áno, na každom takomto poklese môžete dobre zarobiť! Volatilita (kolísanie hodnoty investície), nákupy pri poklesoch, možné riziká a ako sa na ne pripraviť, inflácia a ako ju poraziť, to sú hlavné témy mojich konzultácií s klietmi.

Odpovede na otázky, ktoré vám pravdepodobne  s aktuálnou situáciou napadnú.

Prečo trhy klesajú?

Ide o panickú reakciu investorov na súčasnú epidémiu koronavírusu. Ceny akcií klesajú, pretože mnoho krátkodobých investorov a špekulantov rýchlo predáva svoje akcie. Preto je ponuka akcií na trhu vyššia, ako je obvyklé a investori musia predávať za nižšie a nižšie ceny. 

Čo sa bude diať ďalej?

Ide o klasický príklad akciovej korekcie/dočasný pokles. Aj v minulosti, pri pandémiách (napr. vtáčia chrípka), trhy reagovali rýchlym poklesom, po ktorom nasledoval rýchlynárast a návrat hodnoty akcií na pôvodné hodnoty. Nikto nevie, ako hlboko ešte trhy klesnú, ale vieme, že sa pokles zastaví a hodnoty sa časom vrátia na pôvodné ceny. Otázkou nie je, či sa vrátia, ale kedy sa vrátia.

Nebolo by vhodné fondy predať a počkať, kým sa situácia opäť upokojí?

Určite nie! Nikto netuší, kedy sa pokles zastaví a nikto nedokáže spoznať, kedy trhy dosiahly minimá. Ak by sme svoje fondy predali a čakali, kým sa poklesy zastavia, veľmi ľahko by sme mohli premeškať dno, pretože vtedy, keď trhy opäť začnú rásť, bude to pravdepodobne veľmi rýchly a strmý pohyb. Zbytočne by ste sa pripravili o zhodnotenie, ktoré návrat na pôvodné ceny prinesie a ten by sme opätovne pracne niekoľko mesiacov alebo rokov doháňali.

Preto je lepšie existujúcu investíciu v kvalitnom fonde ponechať. (Ak máte, napríklad, fondy s vysokými poplatkami alebo fondy cez bankovú distribúciu, je lepšie presunúť ich do systematicky vybraných kvalitnejších a lacnejších fondov.) Na svojom účte uvidíte pokles ceny jednotlivých fondov, ale hodnota firiem, dlhopisov sa nezmenila. Keď sa panika na trhoch ukľudní, tak ceny sa znovu vyrovnajú na úroveň ich hodnoty.

Čo mám robiť ako dlhodobý investor?

Nič! Z pohľadu dlhodobého investora sa nedeje nič podstatného. Trhy proste zažívajú obdobie zvýšenej kolísavosti. V ideálnom prípade sa nenechajte znepokojovať správami z finančných trhov, prípadne ich prestaňte sledovať a nenechajte sa zbytočne stresovať mediálne vyvolanou panikou. Po čase sa trhy aj ceny vrátia do normálu (na požiare v Austrálii a ich následky sa už tiež zabudlo. Médiá o nich už nič nepíšu, lebo to už nie je in.)

Postupne využite výpredajové ceny.

Skutočný investor nakupuje vtedy, kedy ostatní predávajú. Teraz nastal jeden z takýchto momentov. Súčasný pokles prináša zaujímavú príležitosť investovať do akciových fondov s výraznou zľavou.

Je možné, že trhy budú aj naďalej klesať, to nikto z nás v súčasnosti nedokáže odhadnúť; avšak čakať na to, kým dosiahnu dno, je veľmi neisté. Akcie môžu klesnúť aj o ďalších 10-30%. Pri každom takomto poklese je možné opätovne investovať.

Záver

Mnoho ľudí nemusí rozumieť výkyvom, ktorých sú niektoré investície schopné a môže byť v neistote. Niektorí urobia zásadnejšiu chybu a predajú. Treba si dávať pozor na unáhlené investičné rozhodnutia, ktoré často vedú ku zbytočným škodám.

Ak ste investorom, a máte správne zvolenú stratégiu a svoj individuálny plán, nemáte dôvod na paniku. Dnes nemusíte rozmýšľať nad predajom, ale nad tým, že doinvestujete. Pokles cien  môžete vnímať ako potenciál.

Uvedené názory nie sú investičným odporúčaním. To dávam individuálne svojim klientom na základe niekoľkých dôležitých charakteristík. Pred každým investičným rozhodnutím sa poraďte so svojím investičným poradcom a vychádzajte z vlastného investičného plánu.

>>> Chcem sa poradiť>>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Ochrana osobných údajov.