Aká je “investícia snov” a prečo je dôležité to vedieť?

“Chcel by som čo najbezpečnejšiu investíciu s najvyšším a najlepšie garantovaným výnosom.” Poznáte takýto pohľad na investovanie? Je náročné sa zorientovať v dnešnej dobe, keď je k dispozícii nespočetné množstvo ponúk od bankárov, poradcov a sprostredkovateľov. Sme ovplyvnení reklamami, informáciami, ktoré dostávame a tomu zodpovedajúcimi aj rozhodnutiami, kde investujeme.

Nastal čas všetko prehodnotiť.

Už ste sa niekedy pristihli  pri výroku: keby som bol vlani investoval tam a tam, mohol so zarobiť toľko % a toľko peňazí? Je čas zmeniť to. Je čas zistiť, ako a kde investovať tak, aby ste o svojej investícií mohli povedať, že ide o investíciu snov (pre vás osobne). 

Začiatok investovania odkladáte. 

Viete, že v banke na účtoch je to nezhodnotené, ale odrádza vás riziko, ktoré vyplýva z veľkej neznámej. Alebo ste investovali do nevýhodných fondov a tušíte, že je možné presunúť to inde, kde to bude mať väčší zmysel, resp. do investícií, ktoré sú oslobodené od dane z výnosov. Ak o tom takto rozmýšľate, hovorí to o vašej zodpovednosti. Rozhodnite sa opustiť komfortnú zónu a nedajte sa odradiť strachom z neznámeho.

“Najlepšia investícia nie je investícia s najvyšším výnosom. Ani tá, ktorá má najnižšie riziko, ale taká, kde je najlepší pomer medzi výnosom a rizikom.”

Aký výnos chcete získať?

V praxi sa väčšinou stretávam s nasledovným: čím mladší človek – tým vyššia požiadavka na výnos, a opačne. Vidina rozprávkových ziskov je však zradná. Investovať s vysokými ziskami, napr. 15-20% ročne alebo mesačne, lepšie povedné špekulovanie, možno len tradingom a len v rukách skúseného tradera. Ide však o životu nebezpečné nástroje v rukách neskúseného “investora”.

Pri každom spôsobe si musíte položiť otázku: Aké to má riziká?

Mnoho ľudí sa snaží investovať do firemných dlhopisov. Avšak aj firemné dlhopisy, zdanlivo bezpečné, odhalili svoje skryté riziká. Viacero firiem koronakrízu neprežilo a investori majú problém dostať sa ku svojim peniazom.

Nehľadajte skratky, svoje výnosy si musí každá dobrá investícia časom “odpracovať”.

TIP: Prečítajte si Ako investovať čo najbezpečnejšie?Kde investovať čo najbezpečnejšie?

Správny investor nechce robiť zbytočné chyby, ktoré by ho obrali o zarobené peniaze, a preto na prvé miesto kladie bezpečnosť pred výnosom. Skutočné investovanie je, mať plán, tj.to, čo očakávam, aby mi investícia v strednodobom a dlhodobom horizonte priniesla. Ak to viem, tak sa vhodné investície vyberájú oveľa ľahšie. Na výber potrebujete mať overený systém.

Stalo sa vám v živote, že ste urobili rozhodnutia, ktoré ste potom oľutovali? 

Pri investovaní odporúčam systém, ktorý pri investovaní pred chybami ochráni. Nedovolí robiť chyby. Ak už investujete, alebo si aktuálne niečo na investovanie vyberáte, položte si otázku: bude mi tá investícia bezpečne zarábať aj o 5 rokov? O 10 rokov? 

O 15 rokov? Niekoho môže lákať investovať sámostatne, treba si však uvedomiť, že k tomu musí disponovať nielen dostatočnými znalosťami, ale aj dostatočnými skúsenosťami. Zvážte, či si nenájsť skúseného investičného špecialistu, ktorý sa pravidelne venuje správe a zveľaďovaniu finančného majetku svojich klientov.

Investícia snov nie je konkrétny produkt, Investícia snov nie je zlato, podielové fondy, ETF, dlhopisy a pod. Investícia snov je systematický postup a overená stratégia, ktorá ľuďom pomôže, aby ich peniaze pracovali pre nich samých, aby im prinášali pravidelný príjem, a pomohli žiť život jednoduchšie a venovať  sa tomu, čo ich baví a čo majú radi.

Skvelé investície sa nevyberajú náhodne podľa toho, čo sa vám páči, ale skladajú sa podľa návodu ako kvalitná LEGO skladačka. Ak chcete pomôcť vyskladať tú svoju, neváhajte si dohodnúť nezáväznú konzultáciu.