Ako dlho môže investícia klesať a kedy začne rásť?

stúpanie a klesanie investícií

Ak investujete do kvalitných akciových fondov, pri dlhodobom investovaní nemusíte mať strach ani pri väčších poklesoch. Stačí sa zamerať na tieto tri veci:

1/ Vyberajte si ako a kde investovať systematicky.

Oveľa horšie ako poklesy na akciových trhoch je – vybrať si neefektívny investičný produkt s vysokými alebo skrytými poplatkami. Investujte do vyspelých trhov prostredníctvom renomovaných správcovských spoločností. Tie sú dostatočne veľké a kvalitné na to, aby ste o svoju investíciu neprišli. Aj tá môže podliehať kolísaniu hodnoty investície, ide však väčšinou len o krátkodobý vývoj.

Poklesy trvali zväčša od 2-3 mesiacov až po 17-31 mesiacov počas väčších kríz.

Môžete investovať do kvalitných aktívne riadených fondov, alebo využiť investície do kvalitne vybraných indexových fondov. Výnos indexových akciových fondov zvykne priniesť výnos o niekoľko percent ročne viac ako pri bežných podielových fondoch, čo môže pre vás znamenať zhodnotenie desiatok percent naviac vo váš prospech.

2/ Plánujte.

Isté príslovie hovorí: „ Kto neplánuje, plánuje zlyhanie.“

Uvažujte o tom, čo urobíte v časoch, keď vaša investícia poklesne. Aby sme sa na to mohli pripraviť, pozrieme sa, čo sa dialo v minulosti.

Čo sa stalo najhoršie?

Ukážeme si to na príklade dvoch grafov v obdobiach 1956-1986 a 1987-2017.

Najprv sa pozrieme na poklesy. Ako vidíte, tie sa diali v učitých intervaloch nielen dnes, ale aj v minulosti. Na grafoch sa pozrieme na poklesy väčšie ako -20%. Menších poklesov, ako napríklad -5 alebo -10%, je oveľa viac.

Americký akciový index:
S&P 500 v rokoch 1956-1986 (zdroj: yahoo.finance.com)

Po každom poklese prišiel rast. Naviac, rast dosiahol nové maximá. Poklesy boli v rozmedzí -20 až strašidelných -58%. Po každom väčšom poklese prišlo k obratu, tak, ako keď po každej búrke sa vyjasní a slnko opäť svieti.

Ako dlho trvali poklesy?

Niektoré len krátko, napríklad, mesiac, najdlhší pokles trval až 31 mesiacov. Keby sme to spočítali ako priemer, bolo by to v priemere 12 mesiacov.

I napriek všetkým poklesom pozorujeme dlhodobo rastúci trend. Každý pokles vystriedal veľmi slušný rast 39% až 303%.

Je dobré byť pripravený a pri poklesoch doinvestovať. Žiaden väčší pokles nemení atraktivitu investovania do kvalitných akciových indexov. Ak ste v minulosti investovali a dodržali horizont aspoň 15 rokov, vždy sa vám investície veľmi slušne zhodnotili.

Pri poklesoch máte možnosť kúpiť najkvalitnejšie firmy sveta za „akciovú cenu“, teda lacno. Ak investujete pravidelne, pri poklese nakúpite viac akcií, čo sa neskôr, po zotavení, prejaví rýchlejším nárastom hodnoty celej investície.


Americký akciový index:
S&P 500 v rokoch 1986-2017 (zdroj: yahoo.finance.com)

3/ Držte sa prvých dvoch pravidiel.

Je ľahké o tomto čítať a poznať to, oveľa ťažšie je to zrealizovať. Aj sám som v minulosti robil chyby, nezvládol emócie a predčasne, v poklese som svoju investíciu predal. Je správne učiť sa na chybách iných ľudí a inšpirovať sa skúsenými investormi. Tí najskúsenejší svoje kvalitné investície držia a pri väčších poklesoch dokupujú. Vyberajte si teda najkvalitnejších správcov a vyvarujte sa emocionálnych rozhodnutí.

Držte sa plánu, pri poklesoch pravidelne nakupujte a budete tak pri dlhodobom investovaní úspešní. Ak investujete, buďte veľmi opatrní.

>>> Chcem pomôcť s investovaním>>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Ochrana osobných údajov.