Šokujúce výsledky zhodnotenia jednotlivých tipov investovania v roku 2019

zhodnotenie investovania z minulých rokov

Pamätáte sa? Hneď na začiatku januára som zverejnil článok s názvom „Spoznajte oblasti s vysokým potenciálom zisku pre nasledujúce roky“. Nakoľko o pár dní je tu koniec roka, pozrime sa spoločne, ako sa uvedeným investíciám z môjho článku darilo. (Ak si ho pred vyhodnotením roku 2019 chcete znovu pripomenúť, nájdete ho na tomto odkaze >>>

Medzi mojimi klientmi sú aj konzervatívni, ktorí preferujú stabilitu a nemajú radi kolísanie investovanej sumy. Tým sa vklady zhodnotili v priemere +4,5 % p.a. Výsledkom je, že prekonali infláciu a hodnota ich finančného majetku mierne rastie.

Mnohí z vás investujú dlhodobo a pravidelne a pri týchto možnostiach je zhodnotenie o niečo zaujímavejšie. Je dobré mať časť investícií v akciách, pretože tie z dlhodobejšieho hľadiska prinášajú najlepšie zhodnotenie; aj keď z času na čas hodnota takejto investície kolíše.

Aby som bol objektívny, rok 2019 sa pravdepodobne zapíše do histórie. Po zlom roku 2018, ktorý väčšine investícii neprial, prišiel mimoriadne priaznivý rok 2019. Dá sa povedať, že „všetci sú víťazmi“.

Čo tým myslím? Peniaze sa zhodnotili tým, ktorí ich vložili do zlata, akcií aj do vládnych dlhopisov, čo je veľmi neobvyklé. Naposledy sa to stalo v roku 1986.

(Hlavný americký akciový index SP 500 vlani pred Vianocami a medzi sviatkami klesol až o 20 % (na úroveň 2350 bodov) a index Dow Jones hneď v prvý obchodovaný deň po Vianociach klesol za jeden deň o -5 %, čo sa v histórii stalo len raz. Tí, ktorí sa rozhodli investovať koncom minulého roka, majú k dnešnému dňu 30-40 %-né výnosy a po uplynutí 12 mesiacov nemusia platiť daň zo zisku.)

Prinášam konkrétne a skutočné priebežné výsledky.

Ide o najkvalitnejšie fondy v daných kategóriách, ktoré sú vhodné na dlhodobé a pravidelné investovanie. Tí, ktorí si nechali poradiť a tieto tri možnosti nevynechali, na vlastnej koži zažili spomenutý vysoký potenciál rastu a zhodnotenia.

Prvou spomenutou kategóriou boli technológie.

V tejto oblasti je niekoľko podkategórií. Prestížnym fondom, ktorý investuje do najväčších technologických firiem, zarobil za 12 mesiacov 45,47 % – údaj k 20.12.2019.

(Chcem však upozorniť, že hodnota týchto fondov môže v čase výrazne kolísať a nie je garantovaná. Pri tzv. sektorových fondoch existujú väčšie riziká kolísania hodnoty investície ako pri akciovom fonde investujúcom do akcií firiem zo všetkých odvetví. Tieto fondy slúžia ako ukážka možných riešení na študijné účely, ale nie ako investičné poradenstvo. Konkrétne fondy vhodné pre vás možno individuálne posúdiť po osobnej konzultácii.)

Technologický fond zameraný na automatizáciu a robotizáciu zarobil až 39,1 %.

Technologický fond zameraný na digitalizáciu tiež slušných 25,97 %.

Druhou kategóriou bola oblasť demografie a zdravotnej starostlivosti.

Špeciálne zameraný fond na demografiou zarobil za 12 mesiacov 27,23 %.

Fond zameraný na zdravotnú starostlivosť vytvoril zisk 26,89 %.

Voda.

Fond, ktorý investuje do najväčších firiem zaoberajúcich sa technológiami na získanie vody narástol za posledných 12 mesiacov o 31,30 %.

(Podrobné údaje o fondoch si môžete stiahnuť vo forme .pdf na konci textu.)

Navyše ide väčšinou o indexové fondy (ETF), preto v týchto prípadoch ide o čistý výnos. Ako je to možné?

Výnosy z investícií vo všeobecnosti znižujú dane a odvody. Vyhnúť sa zdaneniu zisku je možné investovaním do nástrojov, ktoré sú od daní a odvodov zo zákona oslobodené. „Pre fyzické osoby platí, že ak doba medzi nákupom a predajom investičného nástroja, ktorý je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu burzy cenných papierov, je viac než rok, výnos z predaja takého nástroja je oslobodený od dane aj odvodov.“

Ako sami vidíte, ide o výnimočné výsledky s potenciálom ďalšieho rastu aj v nasledujúcich rokoch. Napríklad, odborníci očakávajú v oblasti technológií v najbližších piatich rokoch taký pokrok, aký sme mohli vidieť za ostatných 20 rokov. To je až neuveriteľná rýchlosť vývoja!

Na začiatku roka 2019 len málokto očakával až takýto rast.

Pri tomto type investovania je rast len jednou z možností. Treba počítať aj s možným poklesom a správať sa inak ako väčšina, mať vlastný plán, ktorého sa treba držať, investovať dlhodobo a hlavne pravidelne.

Ak tušíte, čo môže nastať a ako reagovať aj pri poklese, ste na dobrej ceste, pretože nikto nevie odhadnúť, aký bude nasledujúci rok. Kým príde pokles, napríklad, o 10 či o 20 %, môžu akciové indexy a fondy, ktoré do nich investujú, ešte stúpnuť aj o ďalších 20-30 %. A napriek dnešným historickým maximám akcie už nikdy nemusia byť lacnejšie.

Z uvedeného vyplýva, že sa dejú veci, ktoré sa nikdy predtým nediali. Veď kto by bol povedal, že sa niekedy bude hovoriť o záporných úrokoch na vkladoch v bankách?

Takéto obdobie nebolo opísané v žiadnej učebnici ekonómie. Tým hlavným, na čo by sme mali staviť, je sila diverzifikácie = vhodného rozloženia vkladov a teda rozloženie rizika.

Nestaviť všetko na jednu kartu, na jednu investíciu – ale využiť rozloženie vkladov a sporení do viacerých možností: do kvalitných fondov od osvedčených spoločností.

„Diverzifikácia stále funguje.“

>>>Stiahnuť .pdf s prehľadom uvedených fondov>>>

>>>Dohodnúť konzultácia na výber vhodného fondu>>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Ochrana osobných údajov.