Prečo investovať? Ako zaseješ, tak budeš žať!

pravidlá investovania

V prírode je to bežné. Z jedného zrna sa urodí celý klas. Z jedného jablka vyrastie sad. Z dvoch ľudí sa stane generácia. A ako to funguje v prírode, funguje to aj vo svete peňazí. Z jedného eurá sa pokojne môže stať aj milión a viac. Ak premyslene investujete a poznáte spôsoby, tak sa z vašich peňazí urodia ďalšie. Tajomstvom je zložené úročenie.

Peniaze ako zrná klasu

Viete,  že z jedného zrna sa urodí klas priemerným počtom 40 zŕn?  Za dva roky tak máte 1600 zŕn a v piatom roku už 102 miliónov, teda pekné políčko. Samozrejme, zrná nemôžete držať v sýpke, ale zakaždým ich zasadiť. Podobne je to aj s peniazmi. Ak ich nedržíte doma „v pančuche“ ale pravidelne investujete, postupom času si vypestujete finančné pole, ktoré vám zabezpečí obživu aj v prípade, ak už nebudete môcť siať.

Takýmto spôsobom si môžete zabezpečiť kvalitný dôchodok, ako aj pripraviť svojim deťom a vnúčatám tiež svoje políčko, s ktorým budú môcť naštartovať svoje hospodárenie.

Peniaze nikdy nespiaAj z jedného eura sa raz stane milión

Poďme si pozrieť, ako by sa naša investícia jedného eura zhodnocovala pri rôznych úrokových mierach, odhľadnúc od daní, poplatkov a inflácie.

V tejto tabuľke vidíte, koľko rokov by ste museli čakať, aby sa vám jedno euro na v kladoch zhodnotilo na milión. Toľko rokov človek nedožije. Tak tomu musíme nejako pomôcť. Skúsme jedno euro investovať každý deň.

To už vyzerá lepšie a reálnejšie. A teraz si predstavme, že by sme si jedno euro denne začali odkladať a investovať od svojich dvadsiatich rokov. Každý deň by sme si odpustili jedno pivo alebo kávu. Jedno euro. Dnes v šesťdesiatke, na prahu dôchodkového veku a na účte mohli svietiť aj takéto cifry. Bohužiaľ dnes si stále väčšina mladých ľudí neuvedomuje, akú výhodu majú, ak sa rozhodnú takto investovať vo svojom veku. Ešte že ich rodičia majú rozumu viac a snažia sa investovať za nich.

Milionárom čo najskôr

Kto by nechcel byť milionár zo dňa na deň. Ono to tak ale nefunguje. Však pri dobrej disciplíne, relevantných znalostiach a hlavne kvalitných informáciách môžete tento čas výrazne skrátiť. V tabuľke vidíte, že sú fondy, ktoré sa za svoju existenciu zhodnocujú aj viac ako 20% ročne. To znamená, že pri dobre zvolenej mesačnej investícii ste sa mohli stať milionárom už za 20 rokov.

Stačí tak málo

Áno. Stačí sa zriecť nepremysleného utrácania na nepotrebné veci a zmeniť postoj k peniazom. Aj k jednému euru. Spomínané jedno euro denne dokáže ušetriť skoro každý z nás. Mesačne to je 30€ a postupne to bude určite viac. A správnym investovaním ešte viac.

Na záver vám prezradím 8 základných pravidiel na ceste k finančnej slobode.

1) Počúvajte reč čísel

2) Buďte dôsledný a začnite

3) Deň čo deň

4) Šetrite

5) Investujte

6) Šetrite

7) Investujte

8) Neprestaňte, nech sa deje čokoľvek

Chcete viac rád a informácii, kde a ako investovať ušetrené peniaze, aby zarábali ešte viac?

Nezáväzná konzultácia
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Ochrana osobných údajov.